Dart Bahane

Dart Bahane

 

Bahane Kültür çatısı altında 2012 yılında kurulan Dart Bahane, Ankara’da çok yaygın olan dart sporunun İstanbul’da da geliştirilmesi için beş sezondur faaliyet göstermektedir. Ankara’dan gelen eski dart oyuncuları, milli dart oyuncuları ve İstanbul’da darta ilgi duyan kişiler tarafından yapılan girişimler, Bahane Kültür yönetiminin üst düzey desteği sayesinde sonuç vermiştir. Bugün Dart Bahane İstanbul Dart Challenge’a katılan 150 sporcu bulunmaktadır.

 

 

Dart Bahane çatısı altında lig dışında her hafta Pazartesi ve Cuma günleri yapılan gecelik turnuvalara katılan oyuncularla birlikte yaklaşık 200 dart oyuncusu aktif olarak dart oynamaktadır.

Dart, özellikle barlarda oynanan bir oyundur. Profesyonel oyuncuların dışında bara eğlenmeye gelen grupların farklı bir aktivite amacıyla dart oynadığını da sürekli görmekteyiz.

Sayısı her geçen gün artmakta olan dartçılarla birlikte İstanbul’daki dart bilinci hızla gelişmektedir. 2016-2017 sezonunda bu potansiyel çerçevesinde Kadıköy’le birlikte Taksim’de yer alan bir mekan ile Dart Bahane olarak iş birliğine gidilmiş ve bu sezonki dart liginin deplasmanlı yapılmasına karar verilmiştir.

Dart ligi, gecelik turnuvalar ve özel aktiviteler dışında, dart oyuncuları senede dört kez Dart Federasyonu’nun düzenlediği şehir dışındaki Türkiye şampiyonalarına katılmaktadır. 4-5 gün süren bu şampiyonalarda yurt dışından gelen yüzlerce profesyonel dart oyuncusu ile Türk oyuncular maçlar yapma şansı yakalamakta, sene sonunda puan sıralamasında en üstte yer alan sporcular milli takıma katılarak yurt dışındaki şampiyonalara katılma hakkı kazanmaktadır.

Federasyonun düzenlediği şampiyonaların dışında bu yıldan itibaren iller arası turnuvalar düzenlemeyi ve diğer illerdeki dart oyuncularını da Dart Bahane olarak misafir etmeyi planlamaktayız.

Her hafta Pazartesi günleri Bireysel Master 501 Sayı maçları, Çarşamba günleri Bireysel Reserve 501 Sayı maçları, Salı ve Perşembe günleri Takımlar Kriket Dart maçları ve Cuma günleri de Eşli Karambol Kriket turnuvaları düzenlenmektedir. Bunun yanında her Pazar günü darta yeni başlayan oyunculara Dart Bahane çatısı altında eğitimler verilmektedir.

Caferağa Mah., Kadife Sok., No:27 Kadıköy